Nikola Tesla

Nikola Tesla – fenomenalny umysł

Nikola Tesla przybył do Ameryki gdy miał 28 lat. Stany Zjednoczone przeżywały wtenczas fazę boomu, gwałtownego rozwoju przemysłowego. Przypłynął statkiem z bardzo skromnym ekwipunkiem: z tobołkiem ubrań i czterema centami w kieszeni. Wydawało się, że los uśmiechnął się do młodego geniusza. Edison bowiem obiecał Tesli 50 tys. dolarów za udoskonalenie prądu stałego. Tesla posunął się o krok dalej. Wynalazł prąd przemienny – przesyłanie energii na duże a wręcz ogromne odległości bez straty mocy. Edison nie uznawał prądu przemiennego i nie zapłacił Tesli obiecanego wynagrodzenia. Tesla czuł się nie tylko oszukany i wykorzystany. Był zdruzgotany skąpstwem i przebiegłą chciwością Edisona. Co więcej, Edison niebawem po sukcesie Tesli rozpoczął ostrą nagonkę na wynalazki swego rywala. Szerzył kampanię oszczerstw i nienawiści kierowanych pod adresem wynalazków Tesli.

Tesla niezrażony przykrymi doświadczeniami całkowicie poświęcił życie na konstruowanie epokowych wynalazków. Fascynowały go doświadczenia z prądem o bardzo wysokim napięciu. Przeprowadzał niesamowite i bardzo niebezpieczne próby bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej. W Colorado Springs zbudował laboratorium przypominające pracownię ekscentrycznego naukowca. Pomiędzy ogromnymi cewkami i izolatorami przeskakiwały elektryczne iskry. Nadszedł wreszcie upragniony moment w którym wytworzył sztuczną błyskawicę o długości, bagatela, ponad 40 metrów. Nie obeszło się bez strat. Na skutek tego szalonego eksperymentu spalił się generator w miejscowej elektrowni. Jego doświadczenia wzbudzały strach i trwogę lokalnej społeczności. Dostarczał sąsiadom piorunujących wrażeń.

Nikola Tesla
Napoleon Sarony [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons with mockup designed by Yeven Popon / Flickr.

Tesla był wizjonerem. Potrafił wyobrazić sobie działanie konstruowanego w umyśle urządzenia. Wynalazki Tesli wyprzedzały epokę. Tesla pomógł zbudować fundamenty współczesnej energetyki. Ujarzmił moc Niagary. Mamy dziś smartfony, świetlówki, roentgen, silnik elektryczny.  To Tesla utorował drogę do tych udogodnień. Marzył o tym, aby stworzyć Ogólnoświatowy System Bezprzewodowy (World Wide Wireless, WWW) o nieograniczonych właściwościach łączności i przesyłu danych (wiadomości tekstowych, obrazu, dźwięku). Jego fenomenalne idee w owym czasie uważano za mrzonki. Wówczas jedynym środkiem transportu były lokomotywy parowe i wozy konne, natomiast totalną rewolucją był telefon i kilkunastominutowe nieme filmy w kinach. Jednym z  niedocenionych wynalazków Tesli była turbina talerzowa i chociaż była bardziej wydajna i prostsza od silników tłokowych i klasycznych turbin, nie weszła do powszechnego użytku. W czasie I wojny światowej skonstruował urządzenie pozwalające na wykrywanie okrętów z dużej odległości. W 1928 r. zaprojektował samolot startujący pionowo. Ostatnim tajemniczym wynalazkiem Tesli była broń określana przez prasę jako „promienie śmierci”. Wystrzelona wiązka czystej energii mogła zniszczyć 10 tys. samolotów w odległości 200 km. To kolejny projekt, który wówczas nie spotkał się z publicznym zainteresowaniem.

Uważano Teslę za dziwaka. Twierdził podobno, że odebrał z kosmosu sygnały od obcej cywilizacji. Chorobliwie bał się zarazków. Miał obsesję na punkcie liczby trzy. Przy każdym posiłku posługiwał się aż trzema serwetkami, którymi długo i z uporem maniaka wycierał sztućce i naczynia. Z powodu licznych fobii i uciążliwych natręctw nie związał się z żadną kobietą. Stanowczo unikał biżuterii, woni perfum, dotyku włosów a także uścisku ręki. Miał osobliwy zwyczaj obejść trzy razy budynek do którego wchodził. Na skutek życiowych zawodów i rozczarowań żył w samotności i odosobnieniu. Jego niezwykła i osobliwa historia obrosła legendami i barwnymi opowieściami.

W 1943 r. zmarł na zawał serca. Umarł w biedzie, pozostawiając po sobie liczne długi i niespełnione marzenia. Za życia bowiem często popadał w tarapaty finansowe. Miewał kłopoty z pozyskaniem sponsorów do badań. Żył na łasce inwestorów. To inni zarabiali na wynalazkach, które opatentował.

Tesla był jednak zapobiegliwy. Podobno szyfrował swoje zapiski, by te nie dostały się w niepowołane ręce. Jednak projekty Tesli w tajemniczy sposób zniknęły z sejfu w pokoju kilka godzin po jego śmierci. Krążą pogłoski, że za zniknięciem planów konstrukcji wynalazków Tesli stoi FBI lub inne tajne służby, aby te nie wpadły w ręce wroga i nie zagroziły światowemu bezpieczeństwu. Niektórych dokumentów nie odtajniono do dziś.

Instagram

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logo-2.png

Tekst opracowano na podstawie:
1. Adam Krawiec, Tajemnice historii świata, Poznań, s. 100-106.
2. Film Discovery Channel: Tesla – niebezpieczny umysł na Youtube.
zob. także Nikola Tesla – Wikipedia.

Ilustracja w nagłówku strony:  Inner_Vision on pixabay.